Our staff list is sorted first by department, then by name. Please click on a staff member's name to send them an email or view their email address. If you wish to speak with a faculty or staff member, please call our main number, 804-693-2526 and your call will be handled properly.

Administration
School Counseling Department
Special Education Department
School Security Team
  • Ralph Van Ness
    School Security Specialist Supervisor
  • Tony Nicosia
    School Security Specialist-Welcome Desk
  • Monica Corey
    School Security Specialist
  • Stan Hunley
    School Security Specialist
  • Lieutenant Julian Petrowicz
    School Resource Officer
Social Studies Department
Office Staff
Clinic
Athletics
  • Athletic and Activities Director
    Kristy Hunter, MS, ATC, RAA
    Activities Director
    2.0 Coordinator
    Athletics Office: 804-693-3866
    Fax: 804-693-0424
  • Athletic Trainer/Sports Medicine Teacher
    Katie Freeman, MA, ATC, LAT - katherine.freeman@gc.k12.va.us

English Department
Science Department
Mathematics Department
Attendance Office
  • Nikki Cox
    School Administrative Associate II
    804-693-7678
    Fax: 804-693-7685
  • Karen Guire
    School Administrative Associate
    804-693-7675
    Fax: 804-693-7685
Library Media Center
Career & Technical Education
  • Robert Andrade
    Computer Information Systems

    Advanced Computer Information Systems

    Cybersecurity

  • Toby Calloway
    Automotive Technology I & II
  • Barry Childress
    Automotive Technology I
  • Al Grant
    NJROTC I
  • Renee Hypes

    Biological Applications in Agriculture

    Veterinary Science

    Landscaping Dual Enrollment

  • Claudette Johnson
    Nutrition & Wellness\Principles of Human Development Dual Enrollment 

    Medical Terminology 

    Introduction to Health Careers

  • Terry Johnson
    Economics & Personal Finance
  • Jon Neblett
    Economics and Personal Finance

    Entrepreneurship Education Advanced

  • Jackie Outten

    Department Chair
    Entrepreneurship Education
    Credit Union Teacher/Supervisor 
    Economics & Personal Finance


  • Dexter Parzanese

    Architectural Technology

    Construction Technology

Fine Arts Department
  • Clint Alexander
    Department Chair
    Theater I, II, III & IV
    Technical Theater
  • Clark Barkley
    Art Foundations
    Drawing & Painting
    Printmaking
    Adaptive Art
  • Amy Bergh
    Art Foundations
    3D Arts & Crafts
    Art History

    Adaptive Art

  • Lauren Schoenthal
    Art Foundations

    Introduction to Photography

    Graphic Design
  • Sam Venable
    Symphonic Band

    Wind Ensemble

    Percussion Ensemble

  • Kristina Watkins
    Women's Chorus

    Concert Chorus

    Select Chorus

Foreign Language Department
Physical Education Department
Technology
LiveZilla Live Chat Software
-->